"Gammeldags kvinder var quinder med q / men det er kun minder / de er umoderne nu".
"Gammeldags kvinder var quinder med q / men det er kun minder / de er umoderne nu".
8. marts er Kvindernes Internationale Kampdag, og der er meget at hente på hylder og i databaser.
Se f. eks under 30.17 om kvinder i historien.
Thit Jensen var en af de store forkæmpere, bl.a. for retten til prævention - "frivilligt moderskab", som hun kaldte det. Find hendes biografi under 99.4
En nøgle til frigørelse var uddannelse. Læs f.eks. om Natalie Zahle Du kan også læse om Hanna Adler i "Heltindehistorier" under 99.1,
Læs om uddannelse i biografien om Nina Bang
Lyst til at læse mere om store navne som Emmeline Pankhurst, Ingrid Jespersen, Inge Lehmann?
Har Egedal kommunes egne biblioteker ikke lige bogen om Ingrid Jespersen? Det venlige personale hjælper altid gerne med at bestille bøger fra andre biblioteker.
Kampdagen blev stiftet i Folkets Hus på Jagtvej 69 i København. Det var denne bygning, der senere blev Ungdomshus og endnu senere revet ned. Alt dette er fyldigt beskrevet i avisartikler, og skal man skrive opgave, er bibliotekarerne klar til at hjælpe med at bestille kopier af artikler.
Tjek bibliotekets faktalink om Ungdomshuset
Maria.Bache.Andersen@egekom.dk